Advisor of the Year

DeMolay Florida has a proud heritage, and here is the distinguished list of advisors who have served DeMolay Florida and have been awarded the Guild of the Leathern Apron as Advisor of the Year:

    • 1961

      (E) Lionel Voyle Brashares - E. A. Finn (W) Ellis Emeen Neder Sr. - Riverside
    • 1962

      (W) Robert Harry Hackett Bob - Arrington
    • 1963

      (E) Franklin Burr Davis - Village (W) Elmer Earl Willy - St. Petersburg
    • 1964

      (W) Samuel Pranius Watkins III - Okaloa
    • 1965

      (W) John T. Culp Jr. - Cocoa
    • 1966

      Vernon W. Knox - OrangePark
    • 1967

      Edmund Spencer Burns - St Lucie
    • 1968

      Frank Thomas Hayes - J. Edwin Larson
    • 1969

      Walter Marnon Hammond - Albert J. Russell
    • 1970

      Benjamin R. Bell Jr. - DeSoto
    • 1972

      Julian Grady Kicklighter, Jr. - Sarasota
    • 1973

      Edmund Paul Birchmeier - Winter Park
    • 1974

      Robert O. Johns - Riverside
    • 1976

      John Welch Bates - Angus Hinson
    • 1977

      Christian Bernard Kalb - Acacia
    • 1978

      Ernest Peace Quaterman - J. Edwin Larson
    • 1979

      Edward George Hauter - Bahia
    • 1980

      James Erle Bridges Sr. - Royal Vista
    • 1981

      Frank Lawerence Stevens - Village
    • 1982

      Harry Andrew Rosenthal Jr. - Arthur H. Carter
    • 1983

      Dennis L. Kendrick - Frank S. Land
    • 1984

      Jacques Allen Couture - Bahia
    • 1985

      Stanley Alan Liss - Highlander
    • 1986

      Wilfred Everett Froehlich - Thomas A. Edison
    • 1987

      Dr. Edward K. Walker - J. Edwin Larson
    • 1988

      William Mansfield Hendrickson - Virgil I. Grissom
    • 1989

      Walter Eugene Muir - Highlander
    • 1991

      William Earley Eubanks - Palatka
    • 1992

      Donald Walter Crowley - Jupiter-Tequesta
    • 1994

      Jesse Lee Williamson - Bahia
    • 1995

      Richard William Goode - George Ulee Lord
    • 1998

      Franklin H. Mountcastle - St. Petersburg
    • 2002

      Jerome M. Meguiar - Paul Revere
    • 2004

      Allan J. Graulich - Greater Titusville
    • 2005

      Charles M. Levan - Manatee County
    • 2006

      Robert Jordan Meguiar - Paul Revere
    • 2007

      JoAnn Parker - Lake Sumter
    • 2008

      Lawrence Alan Williamson - Bahia
    • 2009

      William Clifford Cobb - Paul Revere
    • 2012

      Phillip Wyatt Paul - Lake Sumter
    • 2014

      Antonio Joseph Pereira - Bahia
    • 2015

      Athena Grable Mock - Bahia
    • 2016

      Russell Baldwin Glendinning - Sarasota
    • 2017

      Richard E. Lynn, PGM - DeMolay Florida
    • 2018

      John J. Hillyer, IV - Paul Revere Chapter
    • 2019

      Scott Douglas Holland - Escambia
    • 2020

      Louis George Govreau - First Coast
    • 2021

      April E. Blankinship - Clermont
    • 2022

      Christopher Williams - Marion